18 листопада - Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства

   Сексуальна експлуатація та сексуальне насильство щодо дітей досі залишається трагічною реальністю для всіх країн світу. Вони є серйозними порушеннями прав дитини та мають довготривалі і руйнівні наслідки на все життя. Аби запобігти цим злочинам та захистити жертв насильства, Рада Європи у 2015 році запровадила Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, який проходить 18 листопада.

          17 листопада 2016 року Клінікою, дружньою до молоді та Молодіжною дорадчою радою при міському голові організований та проведений круглий стіл на тему: «Захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства».

       У засіданні взяли участь: начальник служби у справах дітей Шосткинської міської ради Гришкова О.П., старший інспектор Шосткинського відділу поліції Дорошенко Т.В., психологи Клініки, дружньої до молоді, Рудова О.М. і Аргунова Е.В., лікар-нарколог Науменко Л.М., інспектори Шосткинського місцевого центру безоплатної вторинної правової допомоги Зацаринна Ю.В. і Правосуд О.В., вихованці дитячо-спортивного клубу фізичної підготовки «Патріот» та Молодіжної дорадчої ради при міському голові.

      Напередодні заходу представники дорадчої ради провели анкетування серед своїх однолітків. В опитуванні взяли участь 59 дівчат та 38 юнаків віком від 13 до 18 років, які давали відповіді на різні питання щодо психологічного та фізичного насильства у школах, вдома та серед однолітків. Анкетування показало, що психологічне насильство по відношенню до себе зі сторони ровесників у школі відчували 8 % опитаних, фізичне - 6%, економічне - 2 %. Крім того, 11 % опитаних відчували на собі психологічне насильство зі сторони вчителів, економічне - 5 % та фізичне - 2 %. Психологічне насильство по відношенню до себе у колі родини відчували 7% опитаних, економічне – 2%, фізичне – 2%.

        Присутні на засіданні зазначили, що для попередження насильства над дітьми вкрай важливо відкрито обговорювати проблему, здійснювати просвітницьку діяльність серед батьків та дітей. За даними Ради Європи кожна п’ята дитина (в Україні – 21%) страждає від різних форм сексуального насильства. У понад 80% таких випадків злочинець є знайомою для дитини людиною.

       Виступаючі зосередили увагу дітей на підвищенні обізнаності про насильство над дітьми, попередженню сексуальної експлуатації дітей, формуванню статевої культури підлітків, насильства в сім’ї, дітям роз’яснено правила безпечної поведінки у випадках загрози вчинення відносно них насильства. Продемонстровано відеоролик на тему « Поведінка, яка може обернутися бідою».

      Усі учасники заходу дійшли спільної згоди, що насильство над дітьми в першу чергу слід попереджувати, а не просто локалізувати уже виявлені факти насильства. Дитині легко заподіяти шкоду. Вразливість дітей до насильства пояснюється їх фізичною, психічною та соціальною незрілістю.

      Часто діти не розповідають про випадки насильства, що з ними сталися через страх, сором, боязнь людського осуду. Учням пояснили, що за жодних умов не слід замовчувати про факти жорстокого поводження та загрозу їх вчинення відносно їх, та наголосили на тому, що Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність не лише за скоєнні злочини, а і за спробу їх вчинення. Дітям надано контакти компетентних органів та служб, до яких вони можуть звернутися за допомогою та підтримкою.

      На круглом столі були надані рекомендації відносно того, як не стати жертвою злочинця. Вихованці дитячо-юнацького клубу фізичної підготовки «Патріот» продемонстрували майстер-клас по самозахисту, а Куниця О.Б., керівник гуртка рукопашного бою прокоментував виступ своїх вихованців.

       На завершення заходу діти та дорослі надали пропозиції по профілактиці насильства. Молодь запропонувала проводити більше роз’яснювальної роботи у школах, встановити камери спостереження та освітлити вулиці та збільшити кількість правоохоронців на вулицях міста.

 

Відеосюжет ТРК "Акцент"